Ozvučenja
Trebate li ozvučenje za glazbeni nastup, rođendan, piknik, vjenčanje, godišnjicu ili samo iz zabave?
Rado ćemo saslušati Vaše želje!
Ozvučenje ili PA sustav pojačava akustični zvuk izvođača, bez obzira jeste li govornik ili glazbenik. Postoji širok izbor PA sustava s nizom različitih komponenata i funkcija. Ozvučenje pretvara akustični zvuk u elektronski signal, obično putem mikrofonskih ili linijskih ulaza. Procesira i obrađuje signale, prenosi zvuk kroz zvučnike i daje referentnu zvučnu sliku izvođaču putem monitorskih zvučnika ili slušalica.
Ozvučenje se može podijeliti u tri osnovne kategorije:
- Ozvučenje za osobnu upotrebu
- srednje veliko ozvučenje i
- veliko ozvučenje.
Ozvučenje za osobnu upotrebu sastoji se od pojedinačnih zvučnika ili niza mini zvučnika, koji su istovremeno i glavni zvučnici i monitori. Ozvučenje srednje veličine sastoji se od para zvučnika koji stoje s obje strane pozornice i jednostavnih monitorskih zvučnika. Veliko ozvučenje, odnosno kompletan PA sustav uključuje linijske nizove s više zvučnika (line array), odvojene subwoofere i kompleksni monitorski sustav.
Kada dođe vrijeme za odabir PA sustava, teško je znati na što konkretno treba obratiti pozornost, i kako odlučiti koje su značajke najvažnije. Pokušat ćemo Vam pomoći malim savjetima pri odluci o kupnji zvučnog sustava koji će biti savršen za vaše potrebe.
Morat ćete odgovoriti na nekoliko ključnih pitanja.
Koliko jako i glasno ozvučenje trebate?
Jedno od prvih pitanja koje si trebate postaviti jest koliko vam je snage potrebno. Razmislite koliko je velika Vaša tipična publika i u kakvom prostoru obično nastupate. Snagu osigurava završna faza odnosno pojačalo i njegov zadatak je pojačati signal koji proizvodi mikseta i reproducirati ga kroz zvučnike. Snaga se mjeri u vatima (W). Ako nemate dovoljno snage za zadovoljavajuće ozvučenje prostora, kod veće glasnoće dobit ćete iskrivljen (distorziran) zvuk. U pravilu će ozvučenje glasnije glazbene skupine u srednje velikom prostoru morati osigurati najmanje 1.500 W snage, dok manjem sastavu može biti potrebno manje od 750 W za izvođenje nježnijeg glazbenog stila. Akustičnom izvođaču u malom prostoru može biti dovoljno i 50 do 100 W. Pažljivo razmotrite svoje potrebe i imajte na umu da bi možda bilo odmahpametnije razmisliti o ulaganju u bolje ozvučenje, ako postoji vjerojatnost da ćete u skorijoj budućnosti svirati na većim prostorima.
Koliko je važno da je ozvučenje lako prenosivo?
Nastupate li većinom u istom prostoru ili Vam treba izuzetno lagano prijenosno ozvučenje? Tradicionalno ozvučenje sastoji se od nekoliko odvojenih dijelova teških za transport, a postavljanje na pozornicu može potrajati prilično dugo. Ukoliko ste često na putu, razmislite o prijenosnom kompaktnom ozvučenju koje ima sve potrebne komponente u jednom kućištu.
Koliki je Vaš budžet?
Na tržištu je dostupan veliki izbor različitih zvučnih sustava, tako da možete bez problema potrošiti nekoliko tisuća eura na sustav velike snage s mnogim funkcijama. Ali ne zaboravite uzeti u obzir svoj budžet. Za manje glazbene sastave, modularni sve-u-jednom zvučni sustavi mogu za prihvatljivu cijenu ponuditi jako puno i pružiti čisto jednostavno ozvučenje, bez komplikacija kod upravljanja, kao kod složenijih zvučnih sustava.
Trebate li ozvučenje sa akumulatorskim napajanjem ili ne?
Prije odluke o kupnji sustava s ugrađenom baterijom, najprije razmotrite svoje potrebe. Ukoliko većinom organizirate događaje u zatvorenom prostoru, gdje su dostupne mrežne utičnice, neće Vam biti potreban bežični zvučni sustav. Jedna od važnijih prednosti ozvučenja bez baterije je što su u pravilu dosta lakša. Ako su Vaša događanja uglavnom na otvorenom ili u područjima gdje utičnice nisu dostupne, bežični zvučni sustavi izvrstan su izbor. Instalacija će biti puno brža i lakša. Ako tražite zvučni sustav na baterije, ne možete pogriješiti sa LD Systems Maui 5 Go sustavom, koji pruža vrhunsku kvalitetu zvuka i snažnu bateriju za nesmetano samostalno korištenje dulje od 10 sati. To je izvrstan sustav za glazbene nastupe uživo, poslovne prezentacije, mobilne DJ-e, plesne škole, itd.
Znate li osnovne principe rukovanja miksetom?
Bez obzira kakav zvučni sustav imate na umu, važno je također provesti neko vrijeme upoznajući se sa radom miksete. Prije kupnje razmislite je li mikseta previše osnovna ili možda prekomplicirana za vaše potrebe. Miksete mogu izgledati zastrašujuće sa svim tim gumbima, klizačima i tipkama; ali imajte na umu da svaki dio miksete ima svoju funkciju i te funkcije mogu biti ključne za postizanje najboljeg zvuka.
Koliko su vam bitni ugrađeni efekti?
Mnoge miksete već imaju ugrađene efekte koji mogu zadovoljiti vaše potrebe. Međutim, ako želite više dodatnih mogućnosti, razmislite o kupnji vanjske opreme za procesiranje i softvera za obradu zvuka s efektima poput reverba, delaya i chorusa, kako biste dodali veću dubinu Vašem zvuku.
Ne zanemarujte zvučnike u obliku stupa!
Zvučnici u stupčastom nizu (column line arrays) mogu pomalo i zavarati jer djeluju tanko i neupadljivo, i na prvi pogled ne pružaju veliku snagu. Međutim, ti sustavi, poput npr. LD Systems Maui 11 G2, koristeći najsuvremeniju tehnologiju sadrže brojne značajke u svom elegantnom i tankom dizajnu. Neka Vas ne zavarava njihov izgled.
Bez obzira na Vaše potrebe u vezi ozvučenja, mi smo tu da Vam pomognemo donijeti odluku. Za više informacija o zvučnim sustavima, pripadajućoj opremi i priboru kontaktirajte nas putem e-maila, telefona ili chata i obratite se jednom od naših stručnjaka već danas.