Usne harmonike
Zanimaju li Vas usne harmonike?
Ovdje ćete pronaći usne harmonike na sto i jedan način, kao i korisne informacije koje će Vam olakšati izbor.
Usne harmonike pripadaju skupini puhačkih instrumenata. Glavni dio su metalni jezičci koji su s jedne strane zategnuti, a s druge strane slobodni. Kod puhanja i uvlačenja zbog protoka zraka vibriraju i tako proizvode zvuk. Tonovi se određuju tako da pomoću usana i jezika odaberemo jedan ili više otvora, koji su obično postavljeni u nizu, kao svojevrsni usnik. Puhanjem u određeni otvor postiže se jedan ton, a udisanjem drugi ton.
Koji su osnovni sastavni dijelovi usne harmonike?
Osnovni sastavni dijelovi su:
- jezgra - izrađena od drveta, plastike ili metala;
- dvije ploče s jezičcima - obično od mesinga, ali također mogu biti i od željeza ili aluminija;
- dva poklopca - najčešće su metalni, ali također mogu biti drveni ili plastični, s njima su zaštićeni jezičci, a istovremeno služe i kao jeka.
Usne harmonike dostupne su u mnogim izvedbama, veličinama i tonalitetima. Popularne vrste uključuju dijatonske, kromatske, tremolo i oktavno podešene usne harmonike.
Kako bismo Vam učinili izbor što jednostavnijim, predstavljamo Vam glazbene žanrove i najprikladniji tip koji možete odabrati za izvođenje svakog glazbenog stila.
Ako ste apsolutni početnik, preporučujemo Vam kupnju jednostruke dijatonske usne harmonike u C duru - to su ujedno i najzastupljenije usne harmonike. Ali nemojte odabrati najjeftinije u ponudi! Što je instrument koji kupujete kvalitetniji, sviranje će biti pouzdanije i lakše.
Dijatonske usne harmonike koriste mnogi profesionalci koji sviraju rock, blues, jazz, folk i country glazbu. Podešene su u tzv. "Richterovoj" ljestvici, što znači da nisu uključeni svi tonovi ljestvice u jednu kompletnu dursku ljestvicu. Većina udžbenika za početnike napisana je za usne harmonike u C tonalitetu.
Kromatske usne harmonike odabrat će iskusniji glazbenici. Imaju širok raspon tonova, uključujući visoke i niske, kojima možete pristupiti pritiskom na klizač koji otvara drugi red. Mogu se koristiti za izvođenje svih glazbenih stilova. Obično se vodeća melodija skladbe izvodi s kromatskim harmonikama, za razliku od sviranja akorda, što je slučaj s dijatonskim usnim harmonikama. Kromatske usne harmonike također se ponekad koriste i u blues glazbi, ali zbog svoje raznolikosti prikladne su i za mnoge druge stilove i često se čuju kod izvođenja jazza, klasične glazbe, popa, soula, itd. Iskusni izvođači mogu na ovom glazbalu svirati praktički bilo koji glazbeni stil.
Koju usnu harmoniku odabrati za različite glazbene stilove?
Tradicionalna narodna glazba
Tremolo usne harmonike. Imaju dvostruke jezičke za svaki ton, što im daje karakterističan bogat zvuk. Svirajući takve usne harmonike lako ćete dočarati idiličnu alpsku atmosferu. Možete birati između različitih Hohner tremolo i oktavnih modela. Tremolo usne harmonike također se povremeno pojavljuju i u country i pop glazbi, iako se ipak najčešće koriste dijatonske.
Blues glazba
Dijatonske usne harmonike. Preporučujemo kvalitetne usne harmonike proizvođača Hohner (MS serija, Progressive ili Marine Band) i Lee Oskar (Tombo). Ako ste početnik ili želite samo povremeno amaterski zasvirati, bit ćete potpuno zadovoljni cjenovno pristupačnijom Hohner Enthusiast serijom.
R&B, rock, country i pop glazba
Dijatonske, ili u nekim slučajevima kromatske usne harmonike. Kod dijatonskih su za ove glazbene stilove prikladni isti modeli kao i za blues glazbu. Zahtjevniji glazbenici će za sofisticiranije izvedbe odabrati Hohner kromatske usne harmonike.
Klasična glazba
Kromatske usne harmonike. Izaberite između različitih Hohner kromatskih modela.
Jazz glazba
Kromatske, a u nekim slučajevima i dijatonske usne harmonike. Izaberite kvalitetne kromatske usne harmonike između Hohnerovih modela. Međutim, ako u svijet jazz glazbe želite ući po uzoru na Howarda Levyja, nećete pogriješiti s jednim od njegovih omiljenih modela - Hohner Marine band 1896/20 ili Hohner Golden Melody 542/20.
Morate odgovoriti na neka ključna pitanja koja će Vam pomoći u odluci u vezi kupnje usne harmonike.
Potpuni sam početnik, koju vrstu usne harmonike trebam kupiti?
Najpopularnije za potpune početnike su dijatonske ili blues harmonike s 10 rupa, u C duru. Najzastupljenija literatura za učenje za početnike su CD-i sa snimkama melodija u ovom tonalitetu (C) i uputama za sviranje.
Koliko ću morati izdvojiti za kupnju početničke usne harmonike?
Početničke usne harmonike vrlo su pristupačne u usporedbi s većinom drugih glazbenih instrumenata. Kvalitetne početnički modeli dostupni su već od okvirno 70 kn.
Već sam napredovao u sviranju i želio bih bolju usnu harmoniku, što savjetujete?
Najbolje je kontaktirati naše prodajne savjetnike, koji će vam pomoći u odabiru između profesionalnih modela Hohnera i Lee Oskara. Cijene kvalitetnih profesionalnih usnih harmonika kreću se okvirno od 200 kn na dalje.
Što je s priborom za usne harmonike, prodajete li i pribor?
Naravno. Nudimo veliki izbor kvalitetnog pribora, sve što Vam je potrebno!
Želim svirati blues. Koji usne harmonike su najbolje za mene?
Blues možete svirati na većini usnih harmonika. Najčešće se svira na dijatonskim ili "blues" harmonikama s 10 rupa. Upravo zbog toga, ova vrsta usne harmonike dobila je i svoje drugo ime!
Gdje se izrađuju najbolje usne harmonike?
U svakom slučaju, Njemačka ima najveću tradiciju u proizvodnji kvalitetnih modela. Najpriznatije i najrasprostranjenije su, naravno, Hohne, kao i Seydel, koji se smatra najstarijim proizvođačem usnih harmonika. Slijedi Japan s proizvođačima Lee Oskar i Suzuki.