Kablovi i konektori
Jesu li Vam potrebni kablovi i konektori za spajanje instrumenta, mikrofona ili zvučnika?
Na zalihi imamo i adapterske konektore.
Kablovi i konektori mogu Vam se na prvi pogled učiniti kao sporedna stvar kada je glazba u pitanju, ali prije ili kasnije morat ćete nabaviti kabel s boljim konektorima i možda adapterske utikače za priključivanje Vašeg instrumenta, mikrofona, audio komponente ili zvučnika sa odgovarajućom glazbenom opremom.
U našoj ponudi su kablovi i konektori u kategorijama Kablovi (s potkategorijama Instrumentalni kablovi, Mikrofonski kablovi, Audio kablovi, spojni ili Patch kablovi, Y kablovi, MIDI kablovi, Zvučnički kablovi, Multicore kablovi i Ostali kablovi), Kablovi metraža (Instrumentalni kablovi, Mikrofonski kablovi i Zvučnički kablovi), Konektori (Adapteri, XLR konektori, Jack konektori, RCA konektori, Speakon konektori i Ostali konektori) i Pribor za konektore i kablove.
Kod upotrebe glazbala i glazbene opreme, susrest ćete se sa različitim razinama signala koje će trebati prenositi spojnim kabelima. U grubo, možemo ih podijeliti na četiri razine signala:
- mikrofonska razina signala - napon signala koji generira mikrofon. Ovo je najniža ili najslabija razina signala od ove četiri i zahtijeva pretpojačalo da ga podigne na razinu linijskog signala.
- instrumentalna razina signala - ovi signali pripadaju negdje između mikrofonske (niže) i linijske razine (više). Ti se signali odnose na bilo koju razinu koju instrument emitira, obično iz električne gitare ili basa. Za podizanje signala na linijsku razinu potrebno je pretpojačalo. Glazbeni instrumenti poput npr. električne gitare, posebice gitare s magnetskim "single-coil" pickupom s jednom zavojnicom, emitiraju signale visokog otpora, dok glazbeni instrumenti poput sintisajzera ili raznih elektronskih klavijatura emitiraju signale niskog otpora, koji bi se gotovo mogli smatrati linijskim signalima;
- linijska razina signala - signali linijske razine su signali najviše razine prije završnog pojačanja. Ovo je vrsta signala koji obično prolazi kroz vaš sustav za snimanje ili sustav ozvučenja iza pretpojačala i ispred završnog pojačala koje napaja zvučnike. Postoje dvije vrste linijske - potrošačka i profesionalna:
a) Potrošačka linijska razina procjenjuje se na približno -10dBV i pronaći ćete je u proizvodima kao što su CD ili DVD uređaji.
b) Profesionalna linijska razina procjenjuje se na približno +4 dBu i pronaći ćete je u opremi kao što su miksete, pretpojačala i oprema za obradu i procesiranje signala. - zvučnička razina signala stoji iza konačnog pojačanja. Kada signal linijske razine uđe u pojačalo, on je dostupan za napajanje zvučnika na tzv. zvučničkoj razini signala. Ti su signali po naponu podosta viši od signala linijske razine i zahtijevaju zvučničke kablove za siguran prijenos signala.
U nastavku pročitajte nekoliko savjeta koje morate imati na umu prilikom kupnje kablova i konektora.
Mikrofonski kablovi
Hoće li skuplji mikrofonski kabel ponuditi bolju kvalitetu zvuka od jeftinijeg?
Ne
Trebam li onda kupiti najjeftiniji mogući kabel za mikrofon?
Ne preporučujemo. Trajnost i pouzdanost mikrofonskih kablova i dalje mogu predstavljati problem. Kada mikrofonski kabel radi, on funkcionira kao i svaki drugi. Međutim, ako je kabel oštećen ili neispravan, pojavit će se šum, smetnje i druge poteškoće. Stoga Vam ne preporučujemo kupnju mikrofonskih kablova na eBayu za 2 dolara iz Kine. Međutim, svaki pristojan mikrofonski kabel od približno 50 kn na dalje već je dovoljan za osnovnu, nezahtjevnu upotrebu.
Zašto bih trebao kupiti skuplji XLR kabel?
Ako živite od posla koji uključuje zvuk (npr. izvođenje glazbe uživo na sceni ili snimanje glazbe u Vašem studiju), naravno da želite osigurati da Vaš kabel neće otkazati usred izvedbe ili snimanja. Nešto skuplji mikrofonski kablovi pružaju robusniji dizajn i izdržljiviji su u dugotrajnoj upotrebi. Ako je u pitanju podcasting ili početnički studio, neispravni kabel možete povremeno zamijeniti bez neugodnosti. Uz opreznu i savjesnu upotrebu, čak se i cjenovno povoljniji mikrofonski kablovi i konektori ne kvare prečesto.
Koliko je važna trajnost kablova?
Vjerojatno ne previše za kućnu ili studijsku upotrebu. Za upotrebu na otvorenom ili većoj pozornici trebat će Vam mikrofonski kabel koji možete razvući i hodati po njemu.
Savršena duljina?
Duljina praktički nema utjecaja na kvalitetu zvuka ili brzinu signala. Za mali improvizirani studio poželjno je smanjiti faktor nereda: 2 - 3 m bi trebalo biti dovoljno (1 m ako ste zaista minimalist i mikrofon će biti na stolu ili ćete ga držati u ruci). Naravno, za vanjsku instalaciju na većoj pozornici ili u većem studiju za snimanje poželjno je imati kablove duljine najmanje 5 do 10 m.
Deblji ili tanki kablovi?
Deblji kablovi su dobro zaštićeni (iako ni tanji nisu nezaštićeni), ali tanji su fleksibilniji. Utječe li debljina stvarno na kvalitetu zvuka? Ne
Instrumentalni kablovi
Kod instrumentalnih kablova najviše ćemo uzeti u obzir gitarske kablove jer su električne gitare najosjetljivije na promjene u zvuku zbog razlika u kvaliteti kablova. Kod kablova za npr. elektronske klavijature nije potrebno obraćati veliku pažnju na kvalitetu samog kabela, jer je njihov utjecaj na kvalitetu zvuka minimalan.
Hoće li skuplji gitarski kabel ponuditi bolju kvalitetu zvuka od jeftinijeg?
Da. Skuplji kabel najvjerojatnije će također imati niži kapacitet od jeftinijeg i definitivno će zvuk gitare degradirati u manjoj mjeri od jeftinijeg. To se odnosi samo na gitare sa standardnim pasivnim magnetima. Kod električne gitare s aktivnim magnetima ili akustične gitarom s ugrađenim pretpojačalom ti problemi nestaju, bolji kabel neće imati nikakvog utjecaja na zvuk gitare ili će biti zanemarivo malen. Jednako su neosjetljive i elektronske klavijature, koje imaju sličan signal kao gitare s aktivnim magnetima.
Trebam li onda kupiti najskuplji mogući gitarski kabel?
Nije nužno. Moguće je da će za Vašu gitaru biti prikladniji malo jeftiniji kabel većeg kapaciteta, koja prirodno može imati malo oštriji zvuk, a ovaj će ga kabel ublažiti. Također imajte na umu da je vjerojatno puno legendarnih gitarskih dijelova na nezaboravnim hitovima iz prošlosti snimljeno s kablovima koji se danas ne bi smatrali baš najkvalitetnijima. Međutim, zbog same trajnosti i pouzdanosti trebali biste ipak kupiti kablove i konektore višeg ili srednjeg cjenovnog razreda, ako ste profesionalni ili poluprofesionalni glazbenik.
Koju dužinu kabela trebam kupiti?
Zbog utjecaja duljine kablova na kvalitetu zvuka, nemojte pretjerivati s duljinom, čak i ako su visoke kvalitete. Ako koristite i dodatne efekt pedale, koje su deklarirane kao "True Bypass" ili "Hard Bypass", nećete moći izbjeći pogoršanje zvuka bez upotrebe uređaja zvanog "buffer", koji praktički pretvara visokootporni gitarski signal u niskootporni i uklanja poteškoće u degradaciji zvuka. Korištenjem ovog uređaja moći ćete koristiti i duže kablove uz minimalni gubitak kvalitete zvuka. Međutim, ako koristite pedalu koja već ima ugrađeni buffer (poput Bossovih pedala), riješit ćete većinu problema i nećete trebati dodatni buffer uređaj.
Zvučnički kablovi
Prilikom napajanja zvučnika važna su dva prioriteta - nizak otpor i velika snaga. Zvučničke kablove možete u hitnim slučajevima izraditi tako da na uobičajeni električni kabel zalemite mono utičnicu i zvučat će u redu. Otpor kabela proporcionalan je duljini i presjeku kabela, pa upotrebom debele žice i održavanjem ograničene duljine kabela održavamo niski otpor i kabel će moći kontrolirati snagu pojačala bez pregrijavanja. Odnosno, ako su Vam potrebni duži zvučnički kablovi, radije uzmite deblje, s većim presjekom vodiča. Također, što je snaga pojačala i zvučnika veća, neka bude veći i presjek kabela (deblji kabel).