Gitare
Zanimaju Vas gitare?
Naša ponuda uključuje gitare za sve, od početnika do profesionalaca.
Gitare i srodni žičani instrumenti su glazbala na koja su postavljene žice, koje mogu biti metalne ili najlonske, ali također mogu biti izrađene i od prirodnih životinjskih crijeva. Gitare najčešće imaju 6 žica. Zvuk se proizvodi trzanjem prstiju, naprstaka ili trzalice. Oscilacija odsviranih žica prenosi se na rezonantni trup, gdje se akustički pojačava ili pretvara magnetskim, mikrofonskim ili piezo pickupima u električni signal, koji se pojačava u pojačalu i reproducira kroz zvučnike u obliku normalnog, ali puno glasnijeg zvuka.
Osnovne skupine gitara su:
- akustične gitare (sadrže metalne žice),
- električne gitare (sadrže metalne žice),
- klasične gitare (sadrže najlonske ili crijevne žice).
Akustične gitare se dijele na akustične ili elektroakustične gitare. Potonje sadrže ugrađeni sustav potrošnje zvuka, najčešće i pretpojačalo, gdje postoji kontrola glasnoće i boje tona, a u posljednje vrijeme također većinom imaju i ugrađeni elektronički tuner. Akustične gitare koriste se u svim žanrovima suvremene glazbe, uglavnom u ulozi pratnje, a često i u ulozi solo instrumenta.
Pri odabiru prve gitare za početnike, valja spomenuti da akustične gitare imaju relativno uzak i udoban vrat za sviranje s nisko postavljenim žicama, što olakšava vježbanje u prvoj fazi učenja. S druge strane, metalne žice su prilično oštre i na početku prsti dosta trpe zbog neotvrdnulih jagodica, a vrijeme vježbanja treba prilagoditi u skladu s tim i ne pretjerivati. Međutim, kad jagodice prstiju otvrdnu, ti problemi automatski nestaju.
Električne gitare dijele se na gitare s punim tijelom (solid-body) sa jednim ili više magnetskih pickupa, elektroakustične (također hollowbody, jazz ili oberkrain) gitare koje imaju veliko šuplje tijelo slično akustičnim gitarama, te jedan ili više magnetskih pickupa i poluakustične s tanjim šupljim tijelom (semi-hollowbody), koje može biti potpuno šuplje, ili sa blokom u sredini i šupljim gornjim i donjim dijelom tijela, na kojima su najčešće ugrađena 2 magnetska pickupa. Električne gitare doživjele su svoj najveći procvat pojavom rock'n'rolla krajem 1950-ih i od tada se smatraju praktično nezamjenjivim instrumentom u svim žanrovima popularne glazbe.
Ako ste strastveni ljubitelj bilo koje vrste rock glazbe, električna gitara bit će pravi izbor za početak. Za najmlađe su također dostupne i električne gitare manjih dimenzija (veličine 3/4).
Iako se klasične gitare većinom upotrebljavaju u klasičnoj glazbi, vrlo su raširene i u popularnoj, posebice latinoameričkoj glazbi. Dijele se na standardne ne-elektrificirane i elektrificirane. Elektrificirane klasične gitare mogu imati i neke posebne značajke koje inače nisu uobičajene u standardnim klasičnim gitarama, poput izreza na donjem dijelu tijela (zbog lakšeg lakšeg sviranja u višem registru), tanjeg tijela od uobičajenog, punog tijela (solid body) ili čak bez tijela (tzv. silent klasične gitare). Posebna vrsta klasične gitare su flamenco gitare, koje proizlaze iz dizajna modernih klasičnih gitara, ali postoje određene razlike u korištenim materijalima, konstrukciji i zvuku. Koriste se za izvođenje tradicionalne španjolske flamenco glazbe. Osim 4/4, klasične gitare su također dostupne i u manjim veličinama (1/4, 1/2, 3/4, 7/8), tako da ni najmlađi neće biti uskraćeni za gitaru odgovarajućih dimenzija. "
Klasične gitare su zbog najlonskih žica puno ugodnije za početnike od akustičnih gitara s metalnim, a u početku je manje "oljuštenih" jagodica. Međutim, i na klasičnoj gitari prsti s vremenom otvrdnu. Kod klasične gitare potrebno je uzeti u obzir puno širi vrat sa ravnom hvataljkom, što je zahtjevnije za početnike i malo otežava držanje akorda. Međutim, kad savladate početne poteškoće, ruka će se prilagoditi odabiru i sviranje više neće predstavljati problem.
Posebnu skupinu čine bas gitare koje uobičajeno imaju samo četiri žice (iznimno mogu imati i više), i podešene su za oktavu niže od standardnih gitara. Dijele se na akustične i električne bas gitare. U pravilu su i akustične bas gitare elektrificirane, jer je zbog ograničene veličine tijela zvuk neozvučene akustične bas gitare preslab da bi odgovarao jačini glasnijih akustičnih instrumenata poput klavira, harmonike ili puhačkih instrumenata. Skala (duljina žica) je kod bas gitare puno duža nego kod obične gitare, jer bi sa kraćom skalom i tako niskim ugađanjem napetost u žicama bila jednostavno preniska i došlo bi do odstupanja u glasnoći i ugađanju pojedinih odsviranih tonova. Zanimljiva značajka bas gitara je izvedba hvataljke vrata: standardne bas gitare imaju pragove na vratu, ali postoji i izvedba bez pragova, tzv. "fretless" bas gitara. Omogućuje sličnu tehniku sviranja kao kod kontrabasa, iako su mnogi basisti kasnije na njima stvorili potpuno jedinstven zvuk.
Električne bas gitare dijele se na bas gitare s punim tijelom (solid body) i bas gitare sa šupljim tijelom (hollowbody), koje su uglavnom najsličnije poluakustičnim (semi-hollowbody) gitarama. Obje imaju ugrađen jedan ili više magnetskih pickupa. Izumom električne bas gitare ovaj je instrument praktički preko noći zamijenio prethodnu ulogu kontrabasa u većini žanrova suvremene popularne glazbe.
Pod ostalim žičanim instrumentima možemo spomenuti i tradicionalne, kao što su npr. banjo, mandolina i tamburica.
U našem asortimanu pronaći ćete kompletnu ponudu gitara, od onih najprikladnijih za početnike, do profesionalnih instrumenata najpoznatijih svjetskih proizvođača. Ova kategorija također uključuje i svu opremu i pribor za gitaru, poput pojačala, žica, efekata, torbi, kofera i ostalih dodataka kao što su: stalci, remeni, tuneri, sredstva za čišćenje, trzalice, kapodasteri, pickupi i rezervni dijelovi.